Small Business Server 2011 Sharing and Security

Uğur Demir 25 Haziran 2012 0
  • Sumo

Merhaba,

Bu makalemizde Small Business Server 2011 dosya paylaşım, güvenlik ve  yönetim tarafını inceleyeceğiz. File serverlar şirket yapımızda sürekli olarak kullandığımız  ve yönetim,bakım tarafında ise bize merkezi bir yerden kolaylık sağlayan roldür.

Sbs 2011 üzerinde ise, buna Share Folders and Web Sites kısmından ulaşabilmekteyiz. Bu kısma ulaştığımızda aşağıdaki penceredeki gibi paylaşım durumunda olan dosyaları görebilmekteyiz.

Test amacıyla yeni bir paylaşım oluşturalım. Öncelikli olarak Add a new shared folder kısmına tıklıyoruz.

Bizi karşılayan pencerede, paylaşım klasörü için disk ve lokasyon bilgisini seçmemiz gerekiyor.

Browse seçeneği ile c:\Paylasim klasörünü işaretliyorum.

Ntfs dosya izinlerini belirlemek için edit permission kısmını kullanmaktayız.

Paylaşım için SMB oluşturcak mı? Yani \\servername\paylasim şeklinde ulaşmamıza izin verecek mi, onu ayarlayıp ilerliyoruz.

Eğer paylaştırılacak dosyaya ulaşacak kullanıcı sayısını kısıtlaycak ya da caching kullanmak istiyorsak, Advanced butonunu tıklayarak pencerenin açılmasını sağlıyoruz.

,

Allow this number of users, kısmında paylaştırılan dosyaya ulaşacak kullanıcı sayısı girilmektedir. Aynı şekilde paylaştırılan klasöre girme izni olmayan bir kullanıcının o klasör adını görmesini istemiyorsak, Enable access-based enumeration kısmını kullanmalıyız. Yapınınıza uygun ayarları yaptıktan sonra Ok tıklayarak bu adımı geçebilmektesiniz.

Oluşturulan paylaşıma verilecek izinler burada belirlenmektedir. Ben şimdilik, administrators full, diğer userlar read-only hakları olacak şekilde izin veriyorum. İzin ayarlarını daha sonra değiştirebilmektesiniz.

Oluşturduğumuz paylaşıma kota koyabiliriz. Ben şimdilik kota uygulamayacağımdan bu adımı geçiyorum.

Önceki işlemler ile ilgili özet bilgisi vermektedir. Create butonuna tıklayarak oluşturmasını sağlayabiliriz.

Durum bilgisinden de gördüğümüz gibi paylaşım oluşturma işlemi başarılı şekilde sonuçlandırıldı.

Yorum Bırak »