Small Business Server 2011 Security and Updates

Uğur Demir 25 Haziran 2012 0
  • Sumo

Merhaba,

Bu makalemizde Small Business Server 2011 güvenik ve update tarafını inceleyeceğiz. Sbs consolu üzerinde  güvenlik ve update ayarlarını, client ve serverlar için yapabilmektesiniz.

Şimdi bu kısmı inceleyelim.

Öncelikle SBS2011 consolunu açıyoruz. Buradan security kısmına geliyoruz. Burada security ve updates olarak 2 sekme görmekteyiz.

Sbs üzerinde güvenlik ayarlarını yapabilmek ve windows firewallı açabilmek için, console üzerinden View Server Firewall propertiesı tıklayarak, firewalla ulaşıyoruz.

General sekmesinde, bize kısa bilgi vermektedir.

Advanced sekmesinde ise, inbound ve outbound kuralları yazıp yöntebilmek için, Manage rules kısmına girmeliyiz. Router ayarımızı ise manage router kısmına yapıyoruz. Ancak hardware olarak bir firewall ve yine bunu gateway olarak kullanıyorsak, router kısmında bir ayar yapmamıza gerek bulunmamaktadır.

Manage rules kısmına tıkladıktan sonra, bizi windows firewall penceresi karşılamaktadır. Firewall ayarlarımızı burada yapmaktayız.

Yine sbs konsolu üzerinde Security / Updates sekmesinde ise malware, antispam ( exchange server üzerinde antispam rolü aktif edildi ve kullanılıyorsa), os updates yönetilebilir.

Change the software update settings kısmında update ayarlarımızı yapabilmek için kullanmaktayız. Aşağıdaki gibi pencere açılmaktadır.

Server updates, server güncellemelerinin güncelleme önem bilgisini seçtiğimiz bölümdür.

Yine client updates, kullanıcı bilgisayarlarının güncellemelerinin güncelleme önem bilgisini seçtiğimiz bölümdür.

Schedule sekmesinde, server ve kullanıcı bilgisayarlarının updateleri alacağı zaman belirlenebilmektedir.

Yapımıza uygun şekilde ilgili güncelleme ayarlarını yaptıktan sonra, synchronize now seçeneğini işaretleyerek, senkronizasyon işlemini başlatmaktayız.

Deploy the update ile güncelleştirmeleri seçilen ayara göre server ve kullanıcı bilgisayarlarına yükleyebilmekteyiz. Yine Decline the update ile yüklenmesini istemediğimiz güncellemeleri devre dışı bırakabilmekteyiz. Report ile de rapor bilgisi alabilmekteyiz.

Umarım faydalı bir makale olmuştur. Bir başka makalede görüşmek dileğiyle…

Yorum Bırak »