Windows 10 Home Sürümünde Yapabileceğimiz İşlemler

Murat Yıldırımoğlu 13 Ocak 2021 0
Windows 10 Home Sürümünde Yapabileceğimiz İşlemler
  • Sumo

Windows 10 Home Sürümünde Yapabileceğimiz İşlemler

Orhan Veli “Sol Elim” şiirinde şöyle diyor:

Sarhoş oldum da

Seni hatırladım yine;

Sol elim,

Acemi elim,

Zavallı elim!

Sağlak insanların sol elle iş yapması zordur. Sunucu işletim sistemlerine ve Windows 10’un da Pro sürümüne alışmış insanlar da benzer şekilde Windows 10 Home sürümünü bir çeşit sol el gibi görür ve bir iş yaparken bocalarlar.

Alıştığımız bazı şeyleri Home sürümünde bulamayız. Örneğin, Bilgisayar Yönetimi konsolunda “Yerel Kullanıcılar ve Gruplar” bölümü bulunmaz. Ya da yerel grup ilkesini yönetmemiz gerektiğinde gpedit.msc konsolundan yararlanamayız.

Ama Home sürümünde de başımızın çaresine bakmanın yolları vardır.

Yerel grup ilkesini, özellikle de güvenlik bölümünü yönetmek için secedit.exe (Security Editor) aracını kullanabiliriz. Aşağıdaki komut yerel güvenlik ilkesini bir dosyaya verir (export)

secedit /export /cfg guvenlikilkesi.cfg

Guvenlikilkesi.cfg dosyasını açtığımızda şuna benzer satırlar göreceğiz:

Satırların önemli bölümü kendisini açıklıyor. Bunlar yerel grup ilkesi yönetimi konsolunda, güvenlikle ilgili olarak görebileceğimiz bilgilere karşılık geliyor.

Dosyadaki bilgiler şu anda yalnızca var olan ayarları yansıtıyor. Ama bu dosyadaki satırlarda değişiklik yapıp sonra da yine secedit komutunu kullanarak ayarları içe alabiliriz (import). Deneme için parolayla ilgili üç satırı şu şekilde değiştiriyorum:

MinimumPasswordLength = 3

PasswordComplexity = 0

PasswordHistorySize = 0

Sonra da dosyayı kaydediyorum.

Şimdi dosya içindeki ayarları içe alma zamanı. Komutumuz şu şekilde olacak:

secedit /configure /db c:\windows\security\local.sdb /cfg guvenlikilkesi.cfg /areas SECURITYPOLICY

Gpedit.msc konsolu olsaydı daha iyiydi ama yukarıdaki yöntem de iş görüyor.

Yerel kullanıcıları görmek ve yönetmek için de netplwiz.exe gibi bir aracımız var. Bu araç Bilgisayar Yönetimi konsolundaki kadar güzel bir grafik ortam sağlıyor bize:

Bu konsolda yeni kullanıcı yaratabiliriz, var olan bir kullanıcının parolasını değiştirebiliriz ya da kullanıcıyı silebiliriz. Bir kullanıcıyı seçip Özellikler düğmesini tıklayarak onun grup bilgisini de değiştirebiliriz:

Yorum Bırak »