VEEAM BACKUP ILE DISK EXPORT

Sadık ŞAHİN 01 Kasım 2019 0
VEEAM BACKUP ILE DISK EXPORT
  • Sumo

 Merhaba, Veeam Backup ile fiziksel sunucunuzun yedeğini alabilir ve bu yedeği Hyper-V ya da Vmware platformlara aktarabilirsiniz. Fiziksel sunucular için Veeam Agent kurmamız gerekiyor fakat Veeam Backup and Replication kullanıyorsanız bu işi uzaktanda çözebilirsiniz. Öncelikle Veeam Backup and Replication olan sunucuya bağlanıyor ardından HOME bölümünden yeni bir job oluşturuyorum. Yeni oluşturacağım backup için bir isim belirleyip devam ediyorum.

Bir sonraki aşamada fiziksel sunucumun ip adresini ve credential bilgilerini girip ekliyorum.

Daha sonra Full makine, Sunucunun herhangi bir diski ya da herhangi bir dosya olarak 3 adet yedek alma yöntemi çıkıyor. Full seçip devam ediyorum. Isterseniz herhangi bir disk bölümünüde alıp convert edebilir ve bunu sanal sunucunuza bağlayabilirsiniz.

Aşağıdaki resimde backup nereye alıncaksa o repositoryi seçip, isteğe bağlı olarak Advanced butonuna basarak Sentetic Full Backup ya da Full Backup olarak job schedule edebilirsiniz. Bu sayede, Convert işlemi kullanılmayacaksa Fiziksel Hostunuzun yedeğini sürekli olarak alabilirsiniz.

Daha sonra incremental yedekleri hangi zaman diliminde alınacağı soruluyor. Ben sadece full backup alıp convert edeceğim için schedule tanımlamıyorum. Siz isteğe bağlı olarak saatlik, günlük ya da aylık ayarlamalar yapabilirsiniz.

HOME bölümünde Backups sekmesinin altında almış olduğumuz backup görünecektir. Bilgisayar ismini görüntülediyseniz yapmanız gereken buraya sağ tıklayıp Export Disk seçeneğini seçmek olacak.

Sırasıyla Restore etmek istediğiniz zaman dilimindeki backuplarınızdan birini seçmeniz gerekiyor ve ardından fiziksel diskleri seçiyorsunuz.

Bu Job yeni oluşturulduğu için tek restore point görüntüleniyor. Convert etmeden sürekli fiziksel makine yedeği alacaksanız bu job haftalık full günlük incremental olarak ayarlanabilir.

Bir sonraki bölüme geçtiğimde seçmiş olduğum disklerin nereye ve ne şekilde convert edileceğini soruyor. Siz kullandığınız sanal platforma göre disk uzanısı seçip export edebilirsiniz.

Disk Export işlemini başlatıyor ve export ettiğim yerden sanal disklerime ulaşabiliyorum. Faydalı olması dileğiyle Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Yorum Bırak »