Small Business Server 2011 Backup Servisi

Uğur Demir 25 Haziran 2012 0
  • Sumo

Merhaba,

Bu makalemizde Small Business Server 2011 backup tarafını inceleyeceğiz. Gelişen teknoloji ile birlikte kullanıcı dataları artmakta, sistem tarafında ise süregelen güncellemeler ve yenilikler sonucunda sisteme dair datalar artmaktadır. Hal böyle olunca biz sistem yöneticileri için yedekleme önem arzetmektedir.

Elbetteki backup için farklı 3.party yazılımlar kullanbilmektesiniz. Ancak ben SBS2011 içindeki backuptan bahsediyor olacağım. Öncelikle SBS console açalım. Burada Backup and Server Storage kısmına gelelim.

Backup ve restore işlemlerimiz sağ tarafta bulunan task bölümünden yapabilmekteyiz. Backup konfigürasyon işlemi için, Configure server backup seçeneğini tıklıyoruz.

Windows server backup hakkında bize bilgi vermektedir. Burayı next seçeneği ile geçmekteyiz.

SBS backupı alabilmek için, os yüklü diskten farklı olarak bir disk daha olmalıdır. Vm host üzerinde bulunan guest serverımdaki diğer diski şuan görüyor, bunu işaretliyor ve next ile devam ediyorum.

Backup diskimiz için bir label atadığımı kısım. Backup amaçlı kullanacağım için, lable bilgisini backup olarak girip ilerliyorum.

Sonraki pencerede ise, backuplanacak diskler görünmekte ve seçilmelidir.

3.party backup yazılımlarında olduğu gibi, burada da schedule işlemini yapabilmekteyiz.

Tüm ayarları yaptıktan sonra, kısa bir özet bilgisi görmekteyiz. Finish ile bu işlemi bitirmekteyiz.

SBS konsol üzerinde backup görevimizin hazırlandığını görebilmekteyiz. Backup now, seçeneği ile backup işlemini şimid başlatabilir. Disable backup seçeneği ile ise, backup görevini devre dışı bırakbiliriz. Task bölümünde görüldüğü gibi backup görevimiz ile ilgili diğer işlemleri yapabilmekteyiz.

Umarım faydalı bir makale olmuştur. Bir başka makalede görüşmek dileğiyle…

Yorum Bırak »