Windows 10 Geçişi Hakkında

hakan pehlivan 27 Temmuz 2015 2
Windows 10 Geçişi Hakkında
  • Sumo

1Son dönemlerde Windows 8.1 kullanıcıları 10 versiyonuna  ne zaman gerçekleşeceği merakla  beklenmektedir. Windows 10 geçiş için Microsoft bütün 8.1 sahip olan kullanıcılardan rezerve topladı. Bu upgrade en önemli özelliği bence ücrestsiz olmasıydı. Farklarını anlatacaz ancak en çok beklenen cevap bu toplanan rezervelerin sonucu itibariyle ne zaman kullanıcılar Windows 10 ‘a kavuşmasıydı.  Microsoft Çıkış tarihini 29 Temmuz olarak açıkladı.

1

Gelelim fiyatıyla ilgili cevabına sıfırdan işletim sistemi almak istendiğinde Windows 10 Pro fiyatına 199 dolar belirlenmesi bekleniyor. Diğer Windows versiyonlarına göre baktığımızda makul fiyatla sunulacak. Ancak herkesin kafasında bir soru işareti de bulunmaktadır. Program veya bilgisayar desteğinde sıkıntı çıkacak mı sorusu bulunmaktadır. Bunu da sanırım herkes yaşayarak öğrenecek. Ancak tavsiye olarak upgrade gitmeden önce kullanılan programların veya bilgisayarın desteğinin olup olmadığından emin olmanızdır.

2

Performanslı bir şekilde çalışmak için bilgisayarınızın minimum aşağıdaki sistem gereksinimlerini sağlaması gerekiyor.

İşlemci: 1 GHz ya da daha hızlı

Bellek: 32 bit için 1 GB, 64 bit için 2 GB

Disk alanı: 32 bit için en az 16 GB, 64 bit için en az 20 GB Ekran kartı: En az Microsoft DirectX 9 destekli

Windows 10 En önemli özellikleri;

1– Windows 7 ile Windows 8 birleştirilmiş özelliğini olan Windows Insider getiriyor. Windows 8 ilk çıktığında başlat butonu olmaması herkesin kafasında eksi bir puan almıştı. Windows 8.1 ile tam olarak o özellik gelmese de o arayışı biraz giderdi. Windows 10 ile bu arayışı sone erdirecek görünüyor.

3

2– Microsoft Apple kullanmış olduğu Siri teknolojisini kendisi de farklı bir isimle tanışmaya başlayacak gibi görünüyor. Karşımıza Cortana olarak çıkıyor. Ancak bu özellik sadece 6 ülkede yayına girecek. Türkçe için biraz bekleyeceğimiz görünüyor.

4

3- Bence en önemli özelliklerinden biride bir ekran üzerinde 4 uygulamayı bir arada tutabiliyor olacağız. Sanal masaüstü desteği ile bu işlemler ile mümkün olabilecek.

5

Windows 10 ile ilgili ufakdan sizlere bilgi paylaşmak istedim. Umarım yararlı olmuştur.

 

2 Comments »

  1. Muslum Akkoc 27 Temmuz 2015 at 12:03 - Reply

    Ellerine emeğine sağlık Hakan güzel olmuş biraz daha detaylara inersen bu konuda daha faydalı olacaktır yeni bir işletim sistemi bilinmeyen çok yönleri var aydınlatmanı isteriz.

  2. kemal kaya 28 Temmuz 2015 at 12:19 - Reply

    Hakan Bey elinize saglık

Yorum Bırak »