Microsoft Sertifikasyon Sınavlarına Giriş Rehberi

Bülent Gür 26 Mart 2018 1
Microsoft Sertifikasyon Sınavlarına Giriş Rehberi
  • Sumo

Arkadaşlar Merhaba

Bildiğiniz üzere Microsoft, Windows Server 2016 çıkması ile birlikte sertifikasyonun adı ve yol haritası üzerinde birkaç değişiklik yaptı. Bu makalede bu değişiklikleri sizlere detaylı bir şekilde aktaracağım.

Daha öncesinde Windows Server 2012 tarafında bulunan Expert düzeydeki sınavlar ile Azure tarafında bulunan(eski ve yeni çıkmış) sınavlar ve yeni çıkan Windows Server 2016 Expert sınavları, 12 sınav olmak üzere MCSE: Cloud Platform and Infrastructure sertifikası olarak tek bir başlık altına toplandı. Fakat 12 sınava girmeniz zorunlu değil. 12 sınav içerisinden sizin ilerlemekte olduğunuz yol haritasını tamamladıktan sonra bu sertifikaya sahip olabilirsiniz.

Ben sizlere aktif olarak girilmekte olan Server tarafına ait MCSA ve MCSE sertifikasyonu için yeni yol haritasından bahsetmek isterim,

MCSA: Windows Server Infrastructure 2016

Sertifikası alabilmeniz için 3 adet sınava girmeniz gerekli, bu sınavlar;

  • 70-740 : Installation, Storage, and Compute with Windows Server 2016
  • 70-741 : Networking with Windows Server 2016
  • 70-742 : Identity with Windows Server 2016

Belirtmiş olduğum 3 adet sınavı tamamladıktan sonra “MCSA (Microsoft Certified Solutions Associate) Windows Server Infrastructure 2016” sertifikası almaya hak kazanmış oluyorsunuz. Bu sınavları tamamladıktan sonra girmek isterseniz önkoşullarını tamamlamış olduğunuz MCSE: Cloud Platform and Infrastructure sertifikasyon sınavlarına girebilirsiniz.

MCSE: Cloud Platform and Infrastructure

  •  70-744 : Designing and Implementing a Server Infrastructure
  •  70-745 : Implementing an Advanced Server Infrastructure

MCSE: Cloud Platform and Infrastructure sertifikası için MCSA: Windows Server Infrastructure 2016 tamamladıktan sonra belirtmiş olduğum 2 sınav ile hak kazanabilirsiniz, toplamda 12 adet sınav bulunmaktadır, ilk başta da anlattığım üzere sertifikanın ismi ile görüldüğü gibi 10 adet sınav, bulut ve diğer sertifikasyon sınavlarını ön gereksinim olarak tamamladıktan sonrada aynı şekilde MCSE: Cloud Platform and Infrastructure için hak kazanabilirsiniz.

Bu sınavları satın alabileceğiniz web sitesi ve hangi lokasyonlarda sınava girebileceğiniz hakkında bilgilendireceğim.

Bu sınavları dünya çapında Pearson Vue adlı firma yapmaktadır.

Satın alma aşamalarını sizlere adım adım anlatarak görüntülüyorum;

Sınavları satın almak için öncelikle http://home.pearsonvue.com/ sitesine girmemiz gerekiyor. For Test Takers kısmından Schedule an Exam bölümüne giriyoruz.

Bu aşamada hangi Client’a ait sınava gireceğimizi soracaktır Arama (Search) kısmına Microsoft yazacağız.

Bu kısımda “ Register for an Exam” seçeneğine tıklayıp ilerliyoruz.

 

Bu kısımda gördüğünüz üzere yaygın sertifika çeşitleri “Certificates exams by technology” görüntüleniyor dilerseniz “Windows Server 2016 Exams” kısmından ilerleyebilirsiniz, Sınav isimleri içerisinde yer alan ilk sınav, 70-740 sınavını seçerek ilerliyorum.

Bu aşamada sınav bilgileri ve sınav ücreti karşımıza çıkacak, Sınav ücreti bölgesel olarak değişiyor, ücretin hemen alt kısmında yer alan “Not in *Country*” kısmında hangi bölge yazıyorsa Türkiye seçeneğini seçtikten sonra bölgeye ait fiyatı görüntüleyecektir, Sonrasında bu kısımda “Schelude exam” Seçeneği ile devam ediyoruz,

Sizden sertifikalarınız tek bir panelde toplaması adına Microsoft veya Hotmail hesabı ile giriş yapıyoruz. Giriş yaptıktan sonra sizden ilk defa üye oluyorsanız adres bilgilerinizi ve meslek bilgilerinizi girin ve güncelledikten sonra Submit diyoruz.

Önemli bir bilgilendirme: Eğer Üniversite öğrencisiyseniz giriş yaptıktan sonra sizden meslek bilginizi istediği kısma Student olarak seçin ve doğrulama adımlarını izleyin. Bölgesel olarak değişebilen fakat Türkiye’de Üniversite öğrencilerine %45 oranında indirim yapmaktadır.

Select booking Method kısmında ;

Bu kısımda Girmek istediğiniz sınav metodunu soruyor,

Sizler için Türkçeye çeviriyorum;

I will be scheduling for a future date at a test center
(Bir sınav merkezinde girmek isterseniz bu seçeneği seçin)

I want to take this exam as an online proctored exam.
(Evinizde veya ofisinizde kendi bilgisayarınız ile internet ortamında sınav girmek isterseniz bu seçeneği seçin)

I am taking this exam at a Certiport test center.
(Certiport test merkezinde girmek için bu seçeneği seçin)

I have received a Private Access Code for this exam.
(Özel erişim kodu ile sınava girmek isterseniz bu seçeneği seçin)

Pearson sınav merkezi olduğumuz için, “I will be scheduling for a future date at a test center” bu seçenek ile ilerliyorum

Hangi dilde sınava girmek istediğimizi belirtiyoruz.

Not: Türkçe sınav seçeneği mevcut değil

Bu aşamada ” Schedule this exam ” seçeneğine tıklıyoruz.

Hangi test merkezinde girmek istediğimizi soruyor, Network Academy seçerek ilerliyorum.

Sınav merkezimizin uygun olduğu tarih ve saatleri listelemekte. Sizin uygun olduğunuz tarih ve saati belirleyin.

 

 

 

 

 

 

 

 

Proceed to Checkout ile ödeme aşamasına geçin, kart bilgilerinizi doldurduktan sonra satın alma işlemleri tamamlanmış olacaktır.

Sınav ile ilgili faturanız sizlere satın aldığınız gün içerisinde mail olarak gönderilecektir.

Sınavdan en az 15 dakika öncesinde sınav merkezinde olmaya dikkat edelim,

Ayrıca sizleri sınava alabilmemiz adına yanınızda iki adet kimlik bulundurmanız gerekiyor.(Vatandaşlık Kimliği, Ehliyet, Banka veya kredi kartı, Pasaport vs.)

Faydalı olması dileğiyle

 

One Comment »

  1. Sergen 29 Mart 2019 at 19:11 - Reply

    Hocam merhaba ben sinav satin almak icin microsoftun sitesine girdim.Orada sinav basvurusu yapacaktim,sonra bir link vermisler oraya tikladim iki sinav kuponu veriyor ben anlamadim bunu ben simdi bunu alirsam dogrudan sinav basvurusu yapabilecekmiyim yoksa birde ayrica sinav ucretimi odeyecegim yardimci olabilirmisiniz

Yorum Bırak »