Microsoft Sky Drive

Kerem Şuğle 05 Haziran 2012 0
  • Sumo

Daha önceki yazımda, ekip projelerinizde SkyDrive ve Office’i kullanmayla ilgili bazı ipuçları paylaşmıştım. Yeni SkyDrive uygulamalarının da lansmanıyla birlikte, artık birçok öğrencinin belge depolama ve paylaşma için SkyDrive kullanmaya başladığını görmeye başladık. Dolayısıyla bugün sizlerle, hayatınızı daha da kolaylaştıracak ve çantanızı hafifletecek bazı ek ipuçları paylaşmak istiyorum.

Sırt çantanızı hafifletelim diyorum, çünkü biliyorum ki her gün okula defteriniz, derste dağıtılan notlar, okuma ödevleri, ders kitapları, telefonunuz, bilgisayarınız ve hatta belki tablet bilgisayarınız gibi bir sürü eşyayla gidiyorsunuz. Yani gün içinde ihtiyacınız olabilecek herşeyi ne olur ne olmaz diye çantanızda taşıyorsunuz. Ben de diyorum ki, gelin tüm gün oradan oraya taşıdıklarınızın bir kısmını “buluttaki çantanıza” atalım ve sırtınızdaki o çantayı biraz hafifletelim :)

1. Defterinizi buluta atın

OneNote 2010 okulda da kullanabileceğiniz, harika bir not alma uygulaması. Bu uygulama ile notlarınızı derslere göre ayırabilir, tüm notlarınızın içinde anında arama yapabilir, notlarınıza grafikler ve çizimler ekleyebilir, hatta tercih ediyorsanız dersi bile sesli olarak kaydedebilirsiniz. OneNote’u SkyDrive’a bağlamak, size birçok kolaylık sağlar:

İstediğiniz yerden çalışın

OneNote defterinizi SkyDrive’da tuttuğunuzda, ona her yerden erişebilir hale gelirsiniz. İstediğiniz Mac veya PC’den OneNote Web App’i kullanabilir, hatta notlarınıza mobil OneNote uygulamalarından bile erişebilirsiniz.

OneNote defterinizi SkyDrive’a kaydetmek için Dosya menüsünden Paylaş’ı seçmeniz yeterli.

Yanınızda taşıyacağınıza OneNote’a atın

Aldığınız çıkışları, ekran görüntülerini, web sayfalarını ve daha bir çok içeriği OneNote’a atıp, ihtiyacınız olan herşeyi tek yerde tutmanız mümkün. Örneğin yaptığınız araştırma için faydalı bilgiler içeren bir site bulduğunuzda, istediğiniz kısımları Internet Explorer ile seçip, sağ tıklama menüsünden OneNote’a gönderebilirsiniz. Bunu tüm sayfa, sadece bir paragraf ya da sayfadaki bir resim için yapmanız mümkün, üstelik OneNote gerektiğinde kullanabilmeniz için içeriği nereden aldığınızın bilgisini de tutar.

Eğer saklamanız gereken içerik PDF gibi bir dosya ise, belgenin Yazdırma menüsünden OneNote defterinizi seçip dosyayı direkt defterinize kaydedebilir, böylece derste dağıtılan notlarla kendi tuttuğunuz notları aynı defterde ve bir arada saklayabilirsiniz.

Ekranda gördüğünüz bir şeyin fotoğrafını çekip OneNote’a atmanız da mümkün, tek yapmanız gereken Windows ve S tuşlarına basmak. Saklamak istediğiniz içeriği seçtiğinizde karşınıza bir OneNote menüsü çıkacak, buradan içeriği hangi deftere kaydetmek istediğinizi seçebilirsiniz.

Notlarınızı kolayca paylaşın

Notlarınızı bir kere buluta attıktan sonra, başka biriyle paylaşmak için fotokopi gibi şeylerle uğraşmanıza gerek kalmaz. SkyDrive.com’a girip defterinizin ismine sağ tıklayıp Paylaş’ı seçerek direkt arkadaşınıza e-posta gönderebilir ya da defterinize özel bir paylaşım linki alabilirsiniz.

Eğer siz yetki verirseniz, defterinizi paylaştığınız arkadaşlarınız da deftere kendi notlarını ekleyebilir. Böylece herkesin katkıda bulunup, sınavlara bir arada çalışabileceği bir ortam da yaratmış olursunuz :)

2. Önemli dosyalarınız hep elinizin altında olsun

PC veya Mac’inize SkyDrive uygulamasını yüklediğinizde, bilgisayarınızda bir SkyDrive klasörü oluşturulur ve bu klasöre kaydettiğiniz her şey, SkyDrive’ınız ile eşitlenir. Önemli olduğunu düşündüğünüz herşeyi direkt bu klasöre kaydederek, ihtiyacınız olan her an, her cihazdan erişilebilir hale getirebilirsiniz ve bilgisayarınızın başına bir şey gelse bile, dosyalarınızı asla kaybetmezsiniz.

3. İstediğiniz yerden Office kullanın

SkyDrive sadece dosyalarınızı depolamakla kalmaz. Ücretsiz Office Web Apps ile entegrasyonu sayesinde, direkt tarayıcınızın içinden istediğiniz belgeyi görüntüleyebilir, düzenleyebilir veya yazdırabilirsiniz. Örneğin diyelim ki kendi dizüstü bilgisayarınızda ödev hazırlıyorsunuz ve piliniz bitti. Hemen başka bir bilgisayara geçip SkyDrive.com’a girerek bıraktığınız yerden devam edebilirsiniz, veya mobil uygulamalardan istediğiniz eklemeleri yapabilirsiniz. Yaptığınız tüm değişiklikler anında eşitlenir, dolayısıyla bilgisayarınızı yeniden açtığınızda güncellenmiş belgeyi görürsünüz.

4. “Evde unuttum” demeyin

Hepimizin başına gelen birkaç örnek vereyim: Ödevinizi göndermeyi unuttuğunuz yolda aklınıza geldi, veya CV’nizi birine göndermeniz gerekiyor ama CV evdeki bilgisayarda, ve o hep yanınızda sandığınız USB’nizi de bir türlü bulamıyorsunuz. İhtiyacınız olan belgeyi SkyDrive’a koymuş olmasanız da, SkyDrive uygulamasını bilgisayarınıza kurduysanız, SkyDrive.com’a girip bilgisayarınızın içeriklerini tarayabilir ve dosyanızı bulup SkyDrive’a kopyalayabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra belgeyi direkt SkyDrive.com üzerinden Office Web Apps ile görüntülemeniz, düzenlemeniz ve paylaşmanız mümkün.

5. Telefonunuzla tarayıp, SkyDrive’da saklayın

Derste dağıtılan kağıtlar, sizin aldığınız notlar, etraftan kesip sakladıklarınız derken ne kadar çok kağıt biriktirdiğinizi farkettiniz mi? Bunların hepsini yanınızda taşıyıp düzenli tutmaya çalışacağınıza, saklamak istediğiniz herşeyi Windows Phone için Handyscan ya da iPhone için Doc Scan gibi bir uygulama kullanarak tarayabilir ve PDF formatında SkyDrive’a atabilirsiniz.

Eğer daha fazlasını yapmak, mesela yorum eklemek ya da PDF’leri ders notlarınızla birlikte saklamak isterseniz dosyaları OneNote’un içine aktarmanız yeterli.

6. Dosyalarınıza her yerden erişin

USB sürücüleri unutmak veya kaybetmek fazlasıyla kolay. Kendi kendine e-posta ile dosya göndermek ise hem gelen kutumuzu kalabalıklaştırıyor, hem de en son versiyonun hangi dosya olduğunu takip etmek zorlaştırıyor. SkyDrive ile ise, nerede olursanız olun, tüm dosyalarınızın en son hali her zaman elinizin altında. Herhangi bir bilgisayarın tarayıcısından veya Windows Phone , iPhone ve iPad veya Android uygulamalarından istediğiniz dosyaya ulaşmanız an meselesi.

Çantanız artık çok daha hafif!

Buraya kadar anlattıklarım, özellikle öğrencilere hitap eden özellikler, ama öğretmenler için de birebir geçerli. Bunlara ek olarak SkyDrive öğretmenler için, dersle ilgili materyalleri ve notları anında paylaşmak ya da ödevleri SkyDrive üzerinden kontrol ederek direkt belge üzerine yorum ekleyebilmek gibi bir çok farklı kolaylık da sağlıyor.

 

kaynak

Yorum Bırak »