IIS 8.5 Idle Worker Process Page –Out

Bülent Gür 21 Mart 2016 0
  • Sumo

Arkadaşlar Merhaba,

Bu makalemizde sizlere IIS 8.5 ile beraber gelen bir başka yenilik olan Idle Worker Process Page –Out özelliğini anlatacağım.

Daha onceki IIS versiyonlarında web siteleri belli bir süre çalışmayınca ve talep gelmeyince web sitesini sonlandırılıyordu (terminate)ve tüm kaynakları sisteme iade ediyordu, fakat yeni bir talep gelirse o zaman worker process (sitenin yeniden aktifleşmesi ) ve gerekli kaynak tahsisinin yapılmasını beklemek zorundaydı bu da web sitesinin geç açılmasına sebeb olmaktaydı.

IIS 8.5 gelen Idle Worker Process Page –Out özellik sayesinde belli bir süre aktif olmayan web sitesi sonlandırmak (terminate) yerine askıya (suspend)almak daha mantıklıdır. Suspend (askıda) durumda olan web sitesi arka planda minimum kaynak ile çalışmaya devam eder ve bir talep geldiğinde hızlı cevap verir. Şimdi Idle Worker Process Page –Out özelliklerini nasıl yapılandıracağımıza bakalım.

Oncelike web servera giriyoruz.

 


Application Pools ve set application pool defaults kısmına giriyoruz ,

 


 

Application Pool Defaults kısmında default degerleri görüyoruz.

 


 

 

Burada gelen default değerler ve şöyle bir ornek yapalım ;

İdle time-out (minutes) : 20 dakikadan 2 dakika yapacağım böylelikle web sitesinde 2 dakika herhangi bir bağlantı olmazsa 2 dakika sonra idle (boşa ) çıkacak.

İdle time-out action
: terminate bu ayar ile 2 dakika içinde web sitesi alakalı olarak bişey yapılmazsa web sitesi sonlandırılacak ve yeni bir kullanıcı talebi gelinceye kadar web sitesi kapalı kalacak. Yeni bir talep geldiğinde web sitesi yeniden yüklenecek ve çalıştırılacak. Bu da performans kaybına sebeb olacak .

Şimdi bu yaptığımız ayarların uygulamasını görelim. Yeni haliyle ayarlarım şu sekilde ;

 


 

2 dakika çalışmayan web sitesi sonlandırılacak (terminate )

Başka bir bilgisayardan web siteme bağlanıyorum


ve task managerdan oluşan work process’ e bakıyorum.

 


 

 

Burda gordunuguz gibi IIS worker process çalışıyor ve ozellikle RAM kaynaklarını kullanıyor ,

Kullanıcı tarafında web sitesi bağlantısını kapatıyorum ve 2 dakika sonra idle (bosa) durumuna geçerek process’in kapanmasını bekliyorum.

Evet 2 dakika sonra tekrardan task managerı yeniden çalıştırdığımda worker processin kapandığını (terminate) ettiğini gorduk.

 


 

Bu durumda herhangi yeni bir web sitesi talebi gelirse IIS tüm processleri yeniden yükleyecek ve kullanıcı buarada hem bekleyecek hemde IIS cevap verme performansı düşecek.

Şimdi ayarlarımı yeniden değiştiriyorum ve sonuca bakıyorum.

İdle time-out (minutes) : 2 dakika

İdle time-out action : suspend


 

Ayarlarımızı değiştirdik ve ayarların geçerli olması için IIS servisini yeniden başlatıyoruz.


IIS Servisini restart ettik.

Şimdi yeniden başka bir bilgisayardan web sitesine bağlanıyoruz.


Yeniden task manager’a baktık ve calısan worker process’i gorduk .

 


Gorduğumuz gibi IIS yaklaşık olarak 12 MB ram kullanmaktadır.

Kullanıcı tarafında web sitesini kapaıyorum ve 2 dakika bekliyorum .


Burada goruduğumuz gibi 2 dakika idle olduğunda eskiden işlemi sonlandırıyordu fakat suspend durumda ise işlemi sonlandırmıyor ve arka planda process minimum kaynaklarla calısmaya devam ediyor.

Eskiden kullandığı RAM miktarı 12 MB iken şuan suspend modda 2 MB civarında kullanacak ve process hep acık kalacak ,böylece yeni bir web sitesi talebi geldiğinde cok cabuk cevap verilecek.

 

Başka bir makalemizde gorusme üzere

Yorum Bırak »