Exchange 2013 Send Connector Yaratmak

Kerem Şuğle 06 Eylül 2012 4
 • Sumo

Merhaba kurulum makalemizden sonra bu makalemizde Exchange 2013te Send Connector yaratmayı anlatıcam.

 

Exchange 2013 kurulu makinemizde kontrol panelimizi açıyoruz. Daha öncedende bildiğiniz gibi artık kontrol panelimiz web arayüzde bulunuyor.

 

Kontrol panelimizi açtığınızda Mail Flow bölümüne geliyoruz

Mail Flow a geldiğinizde sağ üstte Send Connector yazısını göreceksiniz.

+ Diyerek yeni send connectors ümüzü ekliyoruz.

Send connector e geldiğinizde tıpkı Exchange 2010 daki gibi bir ekran karşımıza çıkıyor.Name kısmına görünecek adını yazıyor ve dışa mail atabilmesi için type kısmında da INTERNET i seçiyoruz.

Bu bölümde “Route Mail Through Smart Host” u seçerseniz dıştaki bir DNS sonucundan mail i göndermek için bilgileri girmeniz gerekir.Ben kendi DNS imden kendi MX kayıtlarımla yollayacağım için böyle bir şey yapmıyorum.

Use the External DNS Lookup setting on servers with transport role seçeniğini seçerseniz kendi DNS iniz hariç dnsleride kullanmasını söylersiniz.(Örneğin:8.8.8.8)

New send connector diyip + işareti ile ekliyoruz.

 

FQDN bilgisi olarak her yere yollaması için * giriyorum bu kısımda her yere yollamasını istemiyorsanız tek tek te belirtebilirsiniz. Cost kısmını değiştirmiyorum. Tamam diyip ileri diyorum

Bu kısımda serverımızı seçiyoruz. Sistemimde bir adet serverdan fazla exchange server olsaydı bu kısımda görebilirdik.

Seçimi yaptıktan sonra İşlemimi tamamlıyorum.

 

Send Connectorum oluşturulmuş durumda.

 

Başka bir makalede görüşmek üzere..

 

 

4 Comments »

 1. Ahmet Tasdemir 12 Eylül 2012 at 00:02 - Reply

  Merhaba makaleleriniz için teşekkürler ama benim bir sorum olucaktı.Exchange i tarif ettiğiniz gibi kurdum Connector’ü yarattım içe mail atabiliyorum ama dışa atamıyorum neyi eksik yapmış olabilirim?

 2. Kerem Şuğle 12 Eylül 2012 at 07:26 - Reply

  Merhaba öncelikle Mx kaydınızı oluşturdunuz ve Mx iniz Dns çözüyor mu?Eğer bunları sağlıyor ve buna rağmen yine atamıyorsanız türktelekom tarafından dışa mail atmanız engellidir.Eğer içte başka bir Exchange’iniz varsa ve buna rağmen atamıyorsanız Mx kaydı ile ilgili sorununuz olması mümkün ama sadece denemek amaçlı eve kurduysanız telekom tarafına dilekçe ile başvurup portlarınızı açtırmanız lazım

 3. turuncusevda 20 Eylül 2012 at 22:32 - Reply

  teşekkürler.

 4. turuncusevda 20 Eylül 2012 at 22:33 - Reply

  Çok sağolun.İşime yaradı

Yorum Bırak »