Directory Restore Mode Local Administrator Hesabına Ait Password’un Resetlenmesi

volkan 28 Şubat 2013 0
  • Sumo

Merhaba Arkadaşlar,

Bu makalemizde local Administrator Hesabımıza ait şifreyi değiştirmeyi göreceğiz.

Server’ımıza Active Directory Servisini kurduktan sonra bildiğimiz gibi tüm yerel kullanıcılarımız etki alanımıza dahil edilir.Sadece Administrator hesabımız herhangi bir Restore işlemi için yada olurda Active Directory servisimiz çökerde Recover yapmamız gerekirse diye tutulur.Local Administrator hesabının şifresini Active Directory kurulumu sırasında belirleriz.

Fakat çok uzun süre önce kurulan Active Directory sonrasında muhtemelen şifre unutulur.Böyle durumlarda mutlaka şifreyi değiştirmemiz gerekir.Local Administrator şifresini grafiksel ara yüzden değiştirme imkanımız yoktur.Sadece cmd üstünden ntdsutil komutu ile şifreyi değiştirebiliriz.

cmd konsoluna ntdsutil yazıyoruz.

set dsrm password diyip enter tuşuna basıyoruz.Ardından reset DSRM administrator password diyoruz.

reset password on server deyip sunucmuzun ismini yazıyoruz.(Bizim Server ismimiz şuanda SRV12 olduğundan reset password on server SRV12 yazdık.)Ardından sistem bizden yeni Administrator şifremizi girmemizi istiyor.

Yukarıdaki gördüğümüz gibi yeni belirlediğimiz şifrenin doğruluğunu test etmek için iki defa onaylamamız gerekiyor.Böylece Local Administrator şifremizi değiştirmiş oluyoruz.

Administrator şifresini değiştirme işlemi Server 2008’de tamamen aynıdır.

 

Başka bir makalede görüşmek üzere..

Yorum Bırak »