3 – Developer / Geliştirici Sekmesi

recepalgul 20 Mayıs 2013 0
  • Sumo

 

 

Developer / Geliştirici Sekmesi

 

Visual Basic (Alt + F11); Makroların arka planında oluşan / hazırladığımız kodların görüntülendiği VB editörünün açılması için kullanılır.

Macros (Alt + F8): Oluşturduğumuz makroların listesinin bulunduğu penceredir.

Record Macro: Hızlı kayıt makrolar düzenlemek için kullandığımız bölümdür. Bir önceki makalede detaylı olarak anlatılmıştır.

Use Relative References: Record makro oluşturduğumuzda eğer bu seçenek pasifse, işlemde referans alınacak hücre, kaydı başlattıktan sonra tıkladığımız ilk hücredir. Eğer seçenek aktifse, işlemde referans alınacak hücre, kaydı başlatmadan önce son bulunduğumuz hücre olacaktır.

Macro Security: Bu seçenek seçildiğinde, gelen pencerede, hangi tip makroların çalıştırılıp çalıştırılmayacağına dair gerekli güvenlik ayarları görüntülenir ve düzenlenir.

Insert: Bu bölümde Excel penceresinde makrolarla ilgili çalışma sayfamızda kullanacağımız kontrol araçlarını bulabiliriz.

Design Mode: Bu seçenek aktifse çalışma alanımıza eklediğimiz kontrol araçlarını düzenleyebilir, özelliklerini değiştirebiliriz. Eğer seçenek pasifse araçları özellikleri çerçevesinde sadece kullanabilir herhangi bir düzenleme gerçekleştiremeyiz.

Properties: Bu seçenek seçildiğinde
gelen pencereden seçili aracın tüm özelliklerini görüntüleyebilir ve gerekli düzenlemeleri yapabiliriz.

View Code: Mevcut bir araç seçili iken araca ait VB kodlarını görüntülemek veya düzenlemek istersek araca ait VB kod penceresini karşımıza getirir.

 

NOT: Bu makalede anlatılan tüm başlıklar sağ tarafta yer alan videoda detaylı olarak anlatılmıştır.

 

Yorum Bırak »