VMware VCenter Converter üzerinde alınan Permission to perform this operation was denied Hatasının çözümü.

Özgür ŞENERDOĞAN 03 Nisan 2018 0
VMware VCenter Converter üzerinde alınan Permission to perform this operation was denied Hatasının çözümü.
  • Sumo

 

Merhaba, çalıştığımız şirketlerde genellikle Sanallaştırma platformlarını yönetiriz ve kullanırız. VMware dünya genelinde yaygın olarak kullanılan sanallaştırma dünyasının lideri olarak hafızalarımızda yer edinse de Microsoft’un sanallaştırma çözümü olan Hyper V platformunu kullanan şirket, kullanıcı sayısı pek de az değil Genellikle P2V olarak bildiğimiz Fiziksel den sanala çevirme işlemini uygularız. Fakat bazı durumlar da Vmware ürününden Hyper V ürününe veya tam tersi bizim örneğimizde olduğu gibi performans vb bir çok nedenden ötürü Hyper V platformundan VMware platformuna geçmemiz gerekebilir. Danışmanlık verdiğim bir yapıda Hyper V den VMware ürününe geçiş projesi kapsamında Hyper V üzerinde çalışan bir sanal sunucuyu Convert ederken aşağıdaki gibi bir hata aldım. Bildiğiniz üzere en sağlıklı yöntem VMware VCenter Converter ürünü ile V2V dediğimiz bir sanal platformdan başka bir sanallaştırma platformuna geçişleri yapabilmekteyiz.

Hyper V rolü yüklü ve üzerinde sanal sunucuların çalıştığı fiziksel sunucuya local olarak VCenter Converter Standalone yazılımını yükledikten sonra Hyper V platformu üzerinde çalışan ve ShutDown durumda olan bir sanal sunucuyu seçip Next dediğimde aşağıdaki hata ile karşılaştım.

Conversion işlemini yapmak için Hyper V Sunucuya logon olduğum user accountum domain admin yetkisine sahip olduğu için yetkisel bir problem direk olarak aklıma gelmedi.

Fakat conversion işlemine başladığımda ilk ekran olan Kaynak sanallaştırma platformu sunucusu seçim ekranında girdiğim credential sunucunun localinde bulunan “Administrator” kullanıcısı olmamasından bu hata ile karşılaştığımı fark ettim.

Üstteki ekranda girmiş olduğum kimlik bilgileri domainde mevcut ve domain admin yetkisine sahip bir usera ait. Fakat çözüm için aşağıdaki metodu uyguladım ve başarılı oldu.

VMware ortamına taşıyacağınız kaynak sanal sunucuyu üzerinde barındıran Hyper V Host sunucunun localindeki “Administrator” kullanıcısı ve şifresi ile Next tıklayarak devam etmeniz halinde ilk ekran görüntüsünde karşınıza çıkan hata tekrar çıkmayacaktır.

Yorum Bırak »