Incremental Backup ve Differential Backup Nedir ?

Mücahid AKÇAY 20 Ağustos 2013 0
  • Sumo

Selamlar,

Incremental Backup ;

Incremental türkçesiyle artan, incremental backup ise artımlı yedek ifadesini taşımakta. Verilerinizi yedeklerken bir çok metod kullanabilirsiniz. Fakat incremental backup metodu daha esnek ve verimli bir yapıya sahiptir. Bir full backup alıp ve production ortamda üzerinde değişen noktaları yedek almaya incremental backup denir.

 incremental-backup.640.200.s

Resimde anlaşılacağı gibi full backup alıp değişen kısımların belirli periotta incremental şekilinde alınmasıdır. Bu incremental bakcuplama için ideal süre 60 dk’dır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta incremental serisinin bozulmamasıdır. Şayet resimde incremental 2 bozulursa 3.incremental’a dönme olanağımız yoktur. Fakat 1.incremental dönme imkanımız vadır. Yapı olarak full backuptan sonra referans noktası bırakılıp o noktadan itibaren incremental alınmaktadır. Referans alamadığı noktayı tespit edemeyen software incremental zinciri bozulduğu için silinen incremental kısmında ve sonrasındaki datalar kaybolmuş olur . Bu yüzden incrementalları en iyi şekilde muhafaza edilmesi gerekir. Bazı Backup yazılımları bütün full backup ve incrementallarını birleştirerek full backup dosyası oluşturmaktadır.Böylelikte bütün incrementallarınızı muhafaza edip full backup üzerinden incrementallarınıza devam edebilirsiniz.

Differential Backup ;

differential-backup.640.201.s

Differential backup incremental backup’a göre zaman aralığını yüksekliği ve bir önce ki backupı kaplıyor olmasıdır. Bu durumda daha yüksek depolama alanı gerektirir.Bu yedekleme genellikle günlük zaman aralıklarıyla yapılır. Full backuptan, production ortama bakarak günlük aradaki farklarla beraber bir önceki backupı bünyesinde tutar.
Resimde Differential1 0,5 gb Differential2 ise 1 gb yani aslında 2 backuplama da 0,5 ama bir önceki Differential backupı bünyesinde tuttuğu için Differential 2 1 GB alan kaplar.

Genel olarak aralarındaki farktan bahsedecek olursak, Incremental backup, Differential Backup’a göre daha hızlı alınır ve verilerin güvenliği daha fazladır.

faydalı olması dileğiyle …

Yorum Bırak »