GPO’nun yeni işlevlerini Keşfetmek -2 (Starter GPO)

Site varsayılanı 17 Nisan 2012 0
  • Sumo

Starter GPO

Starter GPO 2008 ile gelen yeni bir templatedir. Sadece içerisinde “User Configuration” ve “Computer Configuration sectionları mevcuttur. Software settings ve Windows Settings gibi daha komplike yönetim sectionları yoktur. Starter GPO’lar sistem yöneticileri için kolaylık sağlamak için tasarlanmış paylaşımı ve hızlı GPO’lar oluşturmak için tasarlanmışlardır. Farklı ortamlarda ya da firmalarda çalışan sistem yöneticileri ile paylaşılması daha kolaydır. Cab uzantısı ile export edilir ve daha sonra farklı bir ortamda bu dosyadan import edilebilir. Kısaca create, update, export ve import işlemlerini Starter GPO üzerinde uygulayalım.

Admnistrative Tools -> Group Policy Management’ı açalım.

Starter GPO üzerine sağ basarak “New” diyelim ve isim vererek yeni sablonumuzu oluşturalım. Edit diyerek istediğimiz ayarlamaları yapalım.

Dikkat edilirse normal GPO’lardan daha kısıtlı bir ortam sunulmakta. Çünkü daha komplike ayarlar yapabileceğimiz Software Settings ve Windows Settings gibi sectionlar karşımıza gelmemekte.

Ayarlarımızı yaptıktan sonra Editorümüzü kapatıyoruz.

Save as Cabinet  yardımı ile yaptığımız GPO’yu cab uzantılı bir dosya olarak export edebilir ve daha sonra başka bir ortamda Load Cabinet yardımı ile yükleyebiliriz.

Yorum Bırak »