Exchange 2013 Server Dynamic Distribution Group

Hasan Kaba 30 Ocak 2016 0
Exchange 2013 Server Dynamic Distribution Group
  • Sumo

Bu makalemde Exchange 2013 server dynamic distribution group’ u configure ediyor olacağız. distribution grouplar mail gurubları olup o guruba üye olan kişilere topluca mail gönderebilmek için kullanılır. Dynamic distrbution group ise guruba dahil olan kişileri belirlediğimiz kural ve kurallara göre dinamik olarak dahil edebiliyoruz özellikle yeni oluşturulan mailboxlar dinamik olarak guruplara dahil olarak bize yönetim kolaylığı sağlamaktadır.

Exchange 2013 server ECP panelden recipients tabında groups sekmesine tıklıyoruz burada mevcut distribution grouplarımızı görüyoruz, yeni bir group oluşturabilir mevcut grouplarımızda değişiklik yapabiliriz.

01

Groups sekmesindeyken + ikonunun yanındaki ikona tıklayarak oluşturmak istediğimiz Dynamic Distribution Group a tıklıyoruz

 

Adsız

new dynamic distribution group bilgilerini gireceğimiz tab karşımıza gelmektedir burada oluşturacağımız group’ için bir isim, alias tanımlıyoruz istersek açıklamada girebiliriz.

Organization unit sekmesinde, grubu hangi ou içerisinde konumlandıracağımızı seçiyoruz

Owner sekmesinde, gurubun owner yani sahibini seçiyoruz

 

02

 

Members sekmesinde, bu grubun üyeleri olacak alıcıların türlerini belirtiyoruz

06

Add Rule butonuna tıklıyoruz

0001

Add Rule butonuna tıkladıktan sonra butonun üstünde SELECT ONE açılır menü gelmektedir kuralımızı oluşturacağımız kriteri seçiyoruz örnek guruba dahil olacak üyelerin company’ si şu olan ve ya custom attribute leden faydalanabiliriz siz oluşturacağınız guruba göre seçebilirsiniz.

06

Ben departman özelliğini seçtim

0002

Seçimimizi yaptıktansonra açılır menünün yanında  *ENTER WORDS yazısı belirmektedir buraya tıklıyoruz. açılan tab’ da ben detpartman isimini yazıyorum siz belirlediğiniz kritere göre yazarsınız

0003

Gurbumuz oluştu ve groups sekmesi altında görüyoruz

09

 

Umarım faydalı olmuştur inşallah başka bir makalemizde görüşmek üzere. Selamlar

 

Yorum Bırak »