Exchange 2010 SP2 Std Edition Database Boyutunun Yükseltilmesi

Ergün Yıldırım 18 Şubat 2013 0
  • Sumo

Exchange 2010 SP2 Std Edition Database Boyutunun Yükseltilmesi

Exchange 2010 Standard Edition için varsayılan veritabanı boyutu sınırı 1 TB eşittir 1024 gigabayt (GB) ‘dir. Bunu dogrulayan bir kayıt Event loglarda bula bilirsiniz Event ID: 1216.

Event ID-1216

Exchange Database sınırı 1024 GB ile sınırlıdır. Bu database sınırının şuanda aşıldığına dair bir mesaj yukarıdaki resimde görüyorsunuz.

Exchange database boyutunu periyodik olarak kontrol eder ve boyut sınırına ulaşıldığında veritabanını kaldırır. Kayıt defterinde yeni bir değer ekleyerek veya değiştirerek database boyutu sınırı değiştirebilirsiniz.

Database boyutu bir kayıt anahtarı değişikliği ile yükseltile bilmektedir. Microsoft tarafından desteklenen ( 16000 GB=16 TB NFS büyüklüğünde bir değer ola bilir) Biz database boyutumuzu 2 TB olarak ayarlayacağız. Bunun için önce GUID ‘i bir kenara kaydetmemiz gerekiyor.  Aşağıdaki komut ile GUID’i görebiliriz.

Get-MailboxDatabase <Databese Adı> | fl adı guid

GUID

Bu işlemi yaptıktan sonra yapılması gerekenler aşağıda ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır.

1.Kayıt defteri düzenleyicisi (regedit ) başlatılır.

2.Kayıt defteri anahtarına gidilir. (HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Services \ MSExchangeIS \ <Sunucu Adı> \ Private-<veritabanı GUID>

Regedit
  • Eğer GB veritabanı boyutu sınırı DWORD alt anahtarı var ise, istenilen gigabayt boyutta değerini değiştirin. 
  • Eğer GB veritabanı boyutu sınırı DWORD alt anahtarı yok ise, bu adla yeni bir DWORD oluşturun ve sonra gigabayt boyutunda değerini ayarlayın. 

Bu şekilde database büyütme işlemini yapmış olmaktasınız.

NOT: Bu işlemler yapılmadan önce sisteminizin tam bir yedeğini mutlaka alınız.

Yorum Bırak »