ESXI 6.0 – 6.5 host stuck %19 “in progress” when entering maintenance mode

Özgür ŞENERDOĞAN 11 Nisan 2018 0
ESXI 6.0 – 6.5 host stuck %19 “in progress” when entering maintenance mode
  • Sumo

Merhaba, herhangi bir nedenden ötürü Cluster yapısında çalışan ESXI hostlarınızdan birini Maintenance mode durumuna almanız gerekebilir. Bunun bir çok nedeni olabilir. Fiziksel sunucu üzerinde yapacağınız bir çalışma donanımsal bir upgrade veya bir Firmware upgrade vb nedenler. Bu gibi durumlar da ilgili Hostunuzu Maintenance mode durumuna alarak üzerinde çalışan sanal sunucularınız kaynak durumu uygun diğer hostlarınıza taşınmasını ve çalışan sistemlerinizin kesintiye uğramamasını sağlarsınız. Bildiğiniz üzere DRS otomatik olarak sanal sunucularımızı kaynak durumu uygun olan Hostlar arasında gezdirmektedir.

DRS’in ise Cluster yapımızda açık ve çalışıyor olması için lisansımızın Enterprise düzeyinde olması gerekir. Aksi takdirde örneğin Essential Plus tarzı bir VMware Lisansına sahipsek DRS özelliğini Cluster yapımızda aktif edemeyiz.

Aşağıdaki tabloda ayrıntılı lisans modelleri ve içeriği mevcut.

Şimdi Cluster yapımızda DRS özelliğimiz açık ve Vsphere HA özelliğimiz de aktif fakat Bir Host’u maintenance duruma aldığımız da aşağıdaki gibi %19 processing kısmında kalıyorsa ne yapmamız gerekiyor.

Lisansımız mevcut ve Cluster yapımız da DRS açık.

Üstteki resimde göreceğiniz üzere %19 da işlem takılı kalmış durumda.

DRS ayarlarımızın kontrol etmemiz öncelikli yapmamız gereken işlem.

Cluster yapımıza geliyorum ve DRS ayarlarımızı kontrole başlıyorum.

Görüldüğü üzere DRS açık ve Automation Seviyemiz partially automated. Diğer seçeneklerin ne olduğunu görmek istersek Edit kısmına giriş yapmalıyız.

Görüldüğü üzere 3 seçeneğimiz mevcut. Kısaca bu seçeneklere değinecek olursak

Manual : VM lerin hangi hostta başlatılacağını belirler.

Fully automated : vm ler bir hosttan diğer hostlara otomatik geçer.

Partially Automated : Kullanıcıya tavsiye verir kendisi vm ler üzerinde bir değişiklik yapmaz.

Kısa bilgilendirmeden sonra seçimimizi Fully Automated yapıyorum.

DRS Automation Seviyesini değiştirdikten sonra Herhangi bir işlem durdurmadan Host kaldığı yerden Maintenance mode a geçti. Ve sanal sunucular uygun hostlara migrate edildi.

Ek not: DRS açık olmayan Cluster yapısında Maintenance mode sadece içerisinde sanal sunucu olmayan Hostlar da devreye alınabilir. Bunun nedeni de bildiğiniz üzere DRS açık olmadığı için sunucuları migrate edemeyeceğinden dolayı

Yorum Bırak »