Disk Space Notifier

Devrim GEZGIN 24 Kasım 2016 2
Disk Space Notifier
  • Sumo

Merhaba.

 

Sistem tarafında kullanmak üzere yazdığım basit programlardan bazılarını sizinle paylaşmak istiyorum.

 

Dahili veya Map edilmiş uzak (smb) bir diskin, boş alan durumunu belirli aralıklarla kontrol eden bir program. Boş alanı, belirlenen limitin altına düştüğünde bu durumu kayıtlı olan e-mail adreslerine postalar. Herhangi bir lisans vs yoktur.

 

Birinci aşamada mail gönderim ayarlarını yapmalısınız. Program sadece gmail acount aracılığı ile mail yollayabilir. Mail gönderimi için kullanacağınız gmail hesabının güvenlik ayarından “Daha az güvenli uygulamalara izin ver” seçeneğinin aktif olması gerekiyor (http://www.google.com/settings/security/lesssecureapps).
Resim 2′ de mail gönderim ayarları, programı ilk çalıştırıdığınızda otomatik olarak açılacaktır. Buradan gmail kullanıcı adını ve gmail şifresini girmelisiniz. Gönderilen maillerinizin başlık bölümünde gözükmesini isteğiniz yazıyı da subject bölümüne girmelisiniz. Daha sonra “Test and Save Settings” butonu yardımıyla ayarlarınızı kayıt edebilirsiniz. Öncelikle gmail serverı ile bağlantıya geçer ve kullanıcı adı-şifre doğrulaması yapar, ardından ayarları kayıt eder. Mail gönderim ayarlarına  Resim 3′ teki şekilde tray icon’ dan ulaşıp değişiklik yapabilirsiniz.

 

Mail gönderim ayarlarınızı tamamladıktan sonra ikinci aşamada programın hangi disk için kontrol yapacağı ve hangi maillere ne kadar süre aralıkla mail atacağını ayarlamalısınız. Resim 1′ de tüm bölümleri numaralar yardımı ile açıkladım.
– 1 numaralı bölüm: Disk seçimi

– 2 numaralı bölüm: Mail göndereceğiniz kullanıcılar

– 3 numaralı bölüm: Dakika cinsinden kontrolün yapılacağı aralık süresi

– 4 numaralı bölüm: GB değeri ile veri girmelisiniz. Boş alan gireceğiniz değerin                                                            altına düştüğünde mail yollar.

– 5 numaralı bölüm: Anlık olarak boş alanı gösterir.

– 6 numaralı bölüm: Ayarları kayıt eder ve kontrol sürecini  başlatır.

 

Mail gönderme ve diğer ayarları, programı çalıştırdığınız klasörün içinde “settings.xml” ve “mail_sender_setting.xml” isimli 2 adet xml dosyasında saklar. Bu 2 dosyayı silip programı tekrar başlattığınızda tüm ayarlar sıfırlanır.

Mail gönderme ayalarında ve diğer ayarlarda bir problem yok ise program açılışta otomatik olarak kontrol sürecine başlar. Ayarlarda herhangi bir değişiklik yapıldığında 7  nolu buton yeni ayarlar ile kontrol sürecini tekrar başlatır.

Diskteki boş alan belirlenen kapasitesinin altına düştüğünde program, kayıtlı olan mail adreslerine mail atar ve kontrol sürecini durdurur. Tekrar save and start ile kontrol sürecini başlatana kadar bekler.

32 bit işletim sistemlerinde çalışmaz, sadece 64 bit işletim sistemlerinde çalışır.

 

Herhangi bir hata, öneri veya isteğiniz var ise lütfen bildirir misiniz.

devrimgezgin@dcptr.com

 

Herkese kolay gelsin.

 

Ulaşabileceğiniz link:

LINK

http://www.digitalcinematurkey.com/py/REP-DSN.zip

 

Resim 1:

1

Resim 2:

2

Resim 3:

3

2 Comments »

  1. Hakan 10 Aralık 2016 at 08:27 - Reply

    Merhaba
    Bu uygulamaya ait link aktfi gorunmuyor. farkli bir link verebilir misiniz.

  2. Devrim Gezgin 12 Aralık 2016 at 15:48 - Reply

    Tıkladığınız linkte açılan browser penceresindeki adres çubuğuna tekrar enter yaptğınızda geliyor. Yönlendirme ile alakalı bir sorun var sanırım, ilk tıklamada indirmiyor.

Yorum Bırak »