DEP (Veri Yürütme Engellemesi) ile Internet Explorer Daha Güvenli

Fatih ÖZYALÇIN 16 Haziran 2012 0
  • Sumo

Merhaba Arkadaşlar,

Bu kısa ipucu tadındaki makalemizde Data Execution Prevention (DEP) (Veri Yürütme Engellemesi) özelliği sayesinde internet ortamında sörf yaparken  Internet Explorer’ı daha güvenli hale nasıl getirebiliriz bunu göreceğiz.

DEP Nedir?  İsterseniz kısaca buna değinelim.

DEP, bilgisayarınızın virüslerden veya diğer güvenlik açıklarından zarar görmesini engellemeye yardımcı olabilen bir güvenlik özelliğidir. DEP, programların sistem belleğini güvenli  şekilde kullanmasını sağlamak için programları izleyerek bilgisayarınızın korunmasına yardımcı olur. Bir program, kodu bellekten hatalı şekilde çalıştırmayı (yürütme olarak da bilinir) denerse, DEP programı kapatır.
Öncelikle işlemcinizin DEP’yi  Destekleyip desteklemediğini kontrol edelim.

“Bilgisayarım >> Sağ Click >> Özellikler >> Gelişmiş >> Performans >> Ayarlar  >> Veri Yürütme Engellemesi” yolunu izleyin ve açılan sayfada “Bilgisayarınızın işlemcisi donanım tabanlı DEP’yi destekliyor.” yazısını görüyorsanız işlemciniz yapacağımız işlem için uygun demektir.

 

 

İşlemciniz DEP’yi desteklediğine göre, Bundan Sonraki adımda ise,
Internet Explorer üzerine gelin ve sağ tıklayıp “Yönetici olarak çalıştır” diyin.

 

 

Explorer açıldıktan sonra “Araçlar >> İnternet Seçenekleri >> Gelişmiş >> Güvenlik” sekmesini izleyin ve buradaki “Çevrimiçi saldırıların azaltılmasına yardımcı olmak için bellek korumayı etkinleştir” satırının başına tik atın ve tamam diyip pencereyi kapatın.

 

Bundan sonra Internet Explorer ‘da DEP ile daha güvenli gezinti yapabilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur. Başka bir Makalede görüşmek Üzere.

Yorum Bırak »