AZURE DNS

Sadık ŞAHİN 18 Ekim 2019 0
AZURE DNS
  • Sumo

Merhaba, DNS sorunları denildiğinde belkide ilk akla gelen DNS kayıtlarının çok geç oturması ve buna bağlı çeşitli sorunlar… Bu makalede sizlere Microsoft Azure servisi olan bir yapıdan bahsetmek ve kurulumunu aşama aşama nasıl yapılır anlatacağım.

Öncelikle bir Azure hesabınız olmalı. Azure DNS Servisinin Yaklaşık 8-10 dolar arasında aylık maiyeti var. Azure DNS tüm atakları karşı korumalıdır ve tüm servislerde olduğu gibi Microsoft güvencesi altındadır. Doğru bir şekilde NS yönlendirmeleri yapıldığında ve yine doğru bir şekilde kayıtlar girildiğinde anında tüm dünyada kayıtlarınızın oturduğunu görüntüleyebilirsiniz. Çok basit kurulumu ve son kullanıcı dostu arayüzü ile kayıtlarınızı düzgün bir şekilde yönetebilirsiniz. Ayrıca rol tabanlı yetkilendirmede yapabilirsiniz.

Azure hesabınızda recourse group sekmesine giriyoruz ve kendimize yeni bir kaynak grubu oluşturuyoruz. Bunu Active directory deki Organization Unit yapısına benzetebilirsiniz. Sonraki işlemde çalıştırmak iztediğimiz servisleri seçeceğiz. Resource Group oluşturken size en yakın region seçmenizde fayda var. Türkiye’de bize en yakın Region “West Europe” ‘dur.

Resource Group oluşturduktan sonra “ADD” kısmına girip Microsoft Marketplace’den arama yapıyoruz. Arama bölümüne DNS Zone ya da DNS Bölgesi yazmanız yeterli. Aramada çıkan DNS Zone Servisini Create butonuna basarak çalıştırıyoruz.

Bu aşamada DNS Zone Servisimizi hangi resource groupta ve hangi region üzerinde çalıştıracağımızı ve eklemek izteğimiz domain ismini soruyor. Resource group oluştururken yaptığımız gibi yine bize en yakın bölge olan “West Europe” bölgesini kullanmamızda fayda var. Tüm bilgileri doldurduktan sonra servisi kurmak için create butonuna basıyoruz.

DNS Servisimiz start olduktan sonra domain ismimizin bulunduğu Hosting firmasından NS sunucularını aşağıdaki resimde görüldüğü gibi Name Server bigileri ile değiştirmesini talep ediyoruz. Yani hosting firmamızdaki NS sunucularını silip yerine azure NS bilgilerini yazıyoruz.

Daha sonra sırasıyla girmek istediğiniz kaydı ADD RECORD SET butonuna basarak girebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken husus şudur;

  • Eğer yeni bir DNS yapılandırması yapıyorsanız bu adımları sırasıyla uygulayabilirsiniz.
  • Eğer var olan bir DNS sunucunuz var ve siz onu değiştirmek istiyorsanız Öncelikle var olan DNS sunucunuzdaki kayıtları girin en son NS sunucularını değiştirin. Böylelikle kesintiniz çok daha kısa sürecek belkide hiç kesinti hissetmeden geçiş yapabilirsiniz.

DNS kaydını Azure Powershell üzerinden ya da Azure CLI üzerinden aşağıdaki komutu kullanarak oluşturabilirsiniz.

Örnek:

New-AzDnsRecordSet -Name www -RecordType A -ZoneName contoso.xyz -ResourceGroupName MyResourceGroup -Ttl 3600 -DnsRecords (New-AzDnsRecordConfig -IPv4Address “10.10.10.10”)

Bölgedeki DNS kayıtlarınızı listelemek için ise ;

Get-AzDnsRecordSet -ZoneName contoso.xyz -ResourceGroupName MyResourceGroup komutunu yine azurepowershell ve CLI üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca kayıtlarınızın dünya genelinde yanıtlandığını aşağıdaki adresten görebilirsiniz.

Yorum Bırak »