User Profiles – Windows Files and Settings Transfer Wizard

Murat İbrahim Kantar 03 Ağustos 2012 0
User Profiles –  Windows Files and Settings Transfer Wizard
  • Sumo

Merhaba Arkadaşlar,

 

Bu makalemizde Windows user profilleri, profil yedeği alma ve yedeği farklı bir bilgisayara aktarma işlemlerinden bahsedeceğiz.

Profiller;

– Default User –

PC’ye ilk kez giriş yapılan kullanıcı  profil ayarını Default Users’dan alır.

– Domain Default User –

Domaint Controler kurulu olan sunucuda NETLOGON isimli bir klasör paylaşımdadır.

Domain’e ilk kez giriş yapan kullanıcılar otomatik olarak  NETLOGON paylaşımında ki Domain default user ayarlarını alır.

– Roaming Profil –

Bir  kullanıcının profilinde ki tüm ayarları kaydedilebilmesi, çalıştığı pc’de log off olduktan sonra herhangi bir bilgisayarda oturum açtığında aynı ayarları, dosyaları görebilmesidir.

Roaming Profil yapmak için;

Active Directory üzerinden Kullanıcının üzerine sağ click yaparak Properties >  Profile  sekmesine tıklanır >  User Profile > Profil Path kısmına kullanıcı profilinin yedekleneceği bir link yazılır

(ör;  \\DomainAdı\Klasör\%username% )          

 

Bu işlemi birden fazla domain kullanıcı da yapmak istersek eğer kullanıcıları topluca seçerek Properties > profil path üzerinde profil ayarlarının kaydolmasını istediğimiz paylaşımı göstererek %username% yazarak oluşan profillerde her kullanıcının kendi kullanıcı adlarının yazmasını sağlarız. Bu paylaşım domain üzerinde olmak zorunda değildir. Önemli olan everyone Full kontrol yetki verilmesidir.

Bu işlemi tek bir kullanıcı içinse eğer %username% yerine user name ismini manuel olarak da yazabiliriz.

 

Profile Path alanına paylaşım uzantısını yazdıktan sonra Kullanıcı her Log off olduğunda son uygulamış olduğu profil ayarları belirtilen paylaşıma kaydolur. Aynı veya başka bir bilgisayarda ilk kez giriş yapsa dahi son profil ayarları aynı şekilde geri gelir. Bu konuda dikkat edilmesi gerek hususlardan birisi de profilini kayıt altına aldığımız kullanıcının aynı user name ile birden fazla bilgisayarda logon olmamasıdır. 2 bilgisayarın birinde Log off yaparsanız son ayarları kaydetmez. Örneğin, roaming profil “ MRT “  kullanıcısına uygulandıysa eğer açık olan tüm nbso online casino “ MRT “ kullanıcılarının LogOff olması gerekir ki en son yapılan değişiklikleri kaydedebilsin.

 

– Mandatory User Profile –

Mandatory users profilinin özelliği, kullanıcı kendi profilinde bir değişiklik yapamaz. C:\ veya diğer tüm dizinlerde değişiklik yapabilir fakat kullanmakta olduğu users account da bir değişiklik yapamaz.

Profilin mandatory olabilmesi için öncelikle Roaming profil olması gerekir. Yani Profilin bir server veya paylaşım üzerinden akıyor olması gerekir.

Paylaşım üzerindeki profilin içinde Gizli klasör olarak bulunan NTUSER.DAT dosyasının ismini NTUSER.MAN olarak değiştiririz. Böylece profil kitlenmiş olur. Kullanıcı herhangi bir bilgisayara giriş yaptığında paylaşım üzerinde ki profili otomatik gelir ve profil üzerinde herhangi bir değişiklik yaptığında Log Off, Log on olduğunda hiçbir işlemi kayıt altında olmaz. Örneğin masaüstünde ki tüm klasörleri sildi ve Oturumu kapattı. Tekrar logon olduğunda tüm sildiği klasörler ilk ayarlar gibi yerli yerinde durduğu görünür.

 

NTUSER.DAT dosyasının adı NTUSER.MAN olarak değiştirilir ve profil kitlenir.

 

Domain olmayan yapılarda Profil, Dosya ve profil ayarları aktarma sihirbazı

Bir Workgroup çalışan bilgisayarda ki kullanıcıyı başka bir bilgisayarda profil ayarlarıyla zaman harcamadan aynı profil gibi kullanabilmek için öncelikle profilin yedeği alınır. Bu işlem için “migwiz “  komutunu kullanarak Kolay Aktarma Sihirbazını kullanırız.

Başlat > migwiz > Enter

Windows aktarım sihirbazı açılmıştır ve ileri butonuna basarak işlemimize başlıyoruz,

 

Bu alandan “ Dış bir sabit disk veya USB Flash sürücü “ seçeneğine tıklanır.

 

Bu ekrandan “ Bu eski bilgisayarım “ seçeneğine tıklanır.

 

Öncelikle Bilgisayardaki profilleri denetler,

 

Biz örneğimizde Murat isimli profilimizi ve Paylaşımdaki Öğeleri seçip ileri butonuna basarak işlemimize devam ediyoruz.

 

Güvenlik için yedeğini almakta olduğumuz profile parola koyabiliriz.

 

 Bu alandan Profilin yedeğini almak istediğimiz alan seçilir ve “ Kaydet “ butonuna basılır.

 

Profil yedeği alınmıştır ve istediğimiz bilgisayara Profili kopyalayabiliriz.

 

Aldığımız profil yedeğini farklı bir bilgisayara aktarmak için;

Başlat > Migwiz > Enter  > Windows Kolay Aktarım sihirbazı başlatılır.

 

Bu alandan “ Dış bir sabit disk veya USB flash sürücü “ tıklanarak işleme devam edilir.

 

“ Bu yeni bilgisayarım “ tıklanır.

 

“ Evet, dosyayı açın “ tıklanır.

 

Bu alandan daha önceden yedeğini aldığımız profili  seçerek  aynı ayarlar ile farklı bir bilgisayara profilimizi aktarmış olduk.   ( Server’larda Migwiz komutu yoktur)

 

Bu makalemizde Windows üzerindeki kullanıcı profillerini, profil yedeğini alma ve farklı bilgisayara profil ayarlarını taşıma ile ilgili örneklerle incelemeler yaptık. Yararlı olması dileğiyle, Başka bir makalede görüşmek üzere,

Yorum Bırak »

*