Offline File Caching

Murat İbrahim Kantar 08 Ağustos 2012 0
Offline File Caching
  • Sumo

Offline File ( Çevrimdışı Dosyalar )

 

Merhaba arkadaşlar,

 

Bu makalemizde Offline File/Çevrimdışı dosyaları inceleyeceğiz. Çevrimdışı dosyalar kullanarak ağa bağlı olmadan ağ dosyaları ve programlarıyla çalışabilmemizi sağlar. Çevrimdışı dosyaları kullanma nedenlerimizin başında; ağın kesilmesinden etkilenmezsiniz, ağdan uzakta olduğunuzda dosyalara ulaşma imkanımız olur, yavaş bağlantılarda verimi arttırma ve ağ dosyalarıyla kolayca eşitleme gibi özellikleridir. Örneğin; taşınabilir bilgisayarınızın network bağlantısını çıkarttınız veya ağ bağlantısında bir kopukluk meydana geldi, çevrimdışı kullanılabilir duruma getirilmiş paylaşılan ağ kaynaklarının durumu bağlı olduğunuz zamanki gibi kalır.

Configuring Caching Settings For Offline Files

 

–          Manual Caching :  Kullanıcı hangi dökümanları caching yapmak istiyorsa üzerine sağ click yaparak  Çevrimdışı kullan a tıklarız.

–          Automatic Caching : İhtiyaç olunan dökümanları açıp kapatmak caching yapmak için yeterli oluyor.

–          Program Caching : Sadece Read\Only dökümanları caching tutar. Sadece okumak için kullanacağımız dökümandır. Üzerinde değişiklik yapılamaz.

 

Offline File nasıl yapılır ?

Server veya paylaşımda ki bir dosyayı çevrimdışı çalıştırabiliriz.  Klasör veya dosyalara paylaşım verilirken Ön belleğe alma kısmın da ki ayar çok önemlidir. Yukarıda belirttiğimiz 3 caching seçeneği paylaşım verilen klasörün çevrim dışı ayarına göre kullanılır.

 

 Aşağıdaki resimlerde Offline File Caching seçeneklerini görmekteyiz.

 

 

Paylaşımı verdikten sonra Offline file yapılacak bilgisayardan paylaşım yapılan bilgisayara/servera bağlanılır.

 

Paylaşım yapılan linke bağlanıldıktan sonra Tools > Folders > Offline Folders > Enable Offline Files işaretlenir.

 

 Kendi PC’ nizin uzak masaüstü desteği açıksa eğer bu özelliği kullanamazsınız. My Computer Properties Remote “Allow users to connect remotely to this computer” işareti kaldırılır.

 

Daha sonra Offline files kullanacağımız dosyaya sağ click yaparız Make Avaiable Offline seçeneğine tıklarız.

 

Fiziksel olarak \\192.168.2.3\paylaşım  klasörüne ulaşamasak bile Offline files yaptığımız dosyalara her yerde ulaşabileceğiz ve tekrardan paylaşım klasörü ile aynı network’e dahil olduğumuzda dosyaların içerisindeki farklılıklar senkronize edilecek ve senkronize edilirken üzerine mi yazılsın, altına farklı bir dosya olarak mı yazılsın diye soracaktır.

<span style="font-family: arial, mobile casino helvetica, sans-serif”>Şekilde görüldüğü gibi \\192.168.2.3\paylaşım  klasörüne caching olarak bağlandık ve paylaşım içerisindeki dökümanlarda değişiklikler yaptığımızı varsayalım. 

 

 

Caching olarak kullandığımız dosyanın içerisinde değişiklik yaptık ve \\192.168.2.3\paylaşım klasöründe ki mevcut data üzerinde de başka bir kullanıcı değişiklik yapmıştır. Offline olarak yapılan değişikliği senkronize ederken mevcut Data’da da değişiklik olduğunu ve senkronizasyonun nasıl yapılacağını sorar.

 

–          Keep both versions. Save the version on my computer to the network as : Data’ya hiç dokunmadan kendi kullanıcı adımızı yazarak kayıt eder. Mevcut Orjinale dokunmaz.

 –          Keep only the version on my computer. Replace the network version : Sadece offline olarak düzenlediğimiz datayı üzerine yazar. Eski datayı siler.

 –          Keep only the network version. Replace the version on my computer : Network üzerinde ki mevcut Data’ yı aynı şekilde bizim caching de tuttuğumuz data ile eşitler. Yani bizim yaptığımız bütün değişiklikleri yok sayar network üzerinde ki Data’nın son halini bilgisayarımıza caching yapar.

 

Böylelikle Offline File özelliğini örneklerle incelemiş olduk, yararlı olması dileğiyle,başka bir makalede görüşmek üzere,

Yorum Bırak »

*