GPO’nun yeni işlevlerini Keşfetmek -1 (Central Store)

Alptekin Gökçeyrek 17 Nisan 2012 0
  • Sumo

Central Store

Admx dosyası: Yeni registry-tabanlı  ilke ayarları dosya biçimidir. XML dosya biçimini kullanılır. Bu yeni dosya biçimi adm dosya biçimnin yerini almıştır. Adm dosya biçimi halen desteklenmektedir.

Adml dosyası: Adml dosyaları dil dosyalarıdır.Dile özgü klasöründe depolanır. Örneğin ingilizce (ABD) .adml dosyası “en-US” klasöründe depolanır.Ek diller için ek .adml dosyaları kopyalanmalıdır.

Önceki İşletim Sistemlerinde tüm varsayılan yönetim şablonları, bir DC de GPO Adm klasörüne eklenir. GPO’lar SYSVOL klasöründe otomatik olarak kopyalanır ve güncelleştirilir. Bir İlke dosyası yaklaşık 2 mbdir. Her DC ilke dosyalarının farklı bir sürümünü saklar.

Vista, yönetim dosyaları şablonlarını saklamak için bir Central Store kullanır. Vista’da önceki Windows sürümlerindeki gibi bir GPO, Adm klasörü oluşturmaz. Bu nedenle .adm dosyaları otomatik olarak DC’lerde çoğaltılmaz.

Vista tabanlı bir bilgisayarda yönetilen bir ilkeyi değiştirmek için Windows’un eski sürümünü çalıştıran bir istemci kullanıldığında bu istemci Adm klasörü kullanır ve dosyaları kopyalar.

GPO araçları Central Store daki tüm .admx dosyalarını kullanabilir. Central Store daki dosyalar daha sonra tüm DC’lere çoğaltılır.

Central Store oluşturmak için;

\\FQDN\SYSVOL\FQDN\policies ya da

%systemroot\SYSVOL\domain\policies klasörü altına “PolicyDefinitions” adında bir klasör açalım. %systemroot%\PolicyDefinitions klasörü altındaki tüm dosyaları bu klasöre kopyalayalım.

Eski sürüm Windows’larda yerel bilgisayarlarda yönetim şablonları değiştirildiğinde, SYSVOL paylaşımındaki adm dosyaları otomatik olarak güncelleştirilir ve bu güncelleştirilme sonrasında tüm DC’lere çoğaltılır. Bu ağ yükü ve depolama alanı gereksinimlerini ortaya çıkarır.

Vista veya 2008’de yerel bilgisayarlarda yönetim şablonu ilke ayarlarını değiştirirseniz, SYSVOL’da .admx ve .adml dosyaları otomatik olarak güncelleştirilmez. Bu işlevsel değişiklik ağ yükü ve disk gereksinimlerini azaltmak ve farklı yerel bilgisayarlarda yapılan değişiklikler sonucunda oluşabilecek çakışmaları engellemek için geliştirilmiş bir yoldur. Değişikliklerin SYSVOL ile tüm DC’lere çoğaltılması isteniyorsa el ile .admx ve .adml dosyaları kopyalanmalıdır.

Yorum Bırak »

*